Iga Świątek jest postrzegana jako żeńska odpowiedniczka Rafaela Nadala ze względu na jej umiejętności tenisowe na Clay Court. Jednak jeśli chodzi o igrzyska olimpijskie, Polak miał pecha. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r. wróciła do domu z pustymi rękami. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu faworytka ugięła się pod presją, ale wróciła, by zdobyć swój pierwszy medal olimpijski: brąz. To był udany rok dla Świątek i chciałaby utrzymać ten rytm w miarę zbliżania się US Open. Jeśli jednak wziąć pod uwagę słowa Dariusza Nowickiego, na Polaka czekają nie tylko róże, ale i ciernie.
Cofając się nieco w czasie do roku 2020, Świątek zdobyła swój pierwszy tytuł Rolanda Garrosa i nie mogła się doczekać, aby odnieść sukces na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Potem jednak nastąpiło zdecydowane obalenie Polaka i bolesny czas pełen burzliwych emocji. To sprawiło, że dodała do swojego zespołu wyjątkowego członka: swoją psycholog, Darię Abramowicz. Jednak po zakończeniu igrzysk wydaje się, że koło czasu się powtarza, jeśli wierzyć słowom słynnego psychologa Nowickiego.
W rozmowie z Interia Sports Nowicki szczegółowo opisał stan emocjonalny Świątka. Powiedział: „Iga jest bardzo przeciążona i prędzej czy później, miejmy nadzieję, że najpóźniej jak to możliwe, doświadczy syndromu wypalenia zawodowego”. Choć nie był pewien, jak będzie się objawiał ten syndrom wypalenia: depresja, czy okres zmęczenia i powrót do sportu? Nikt nie wie, ale „w powietrzu wisi czarny scenariusz”.
Świątek to światowa nr 1 z 5 turniejami wielkoszlemowymi w kieszeni. To jednak piękne i rewelacyjne róże w jej tenisowym ogródku. Dodatkowa presja fanów, analiza ekspertów i oczekiwania wobec siebie to niezbędne ciernie utrudniające jej skuteczny powrót do zdrowia. Nowicki zauważa dalej: „Ta dziewczyna jest narażona na ogromne przeciążenie psychiczne. A teraz taka sytuacja, z jaką się tutaj spotkała – choć mam nadzieję, że zespół pracuje z całych sił, aby pokazać jej, że to ogromny sukces – w tak ważnych sytuacjach życiowych powoduje, że niepowodzenia powodują ból mózgu.”
Zdrowie psychiczne w centrum uwagi: darowizna Igi Świątek na rzecz zdrowia psychicznego dla Carlosa Alcaraza Małe wypady, aby uniknąć wypalenia zawodowego
Zaraz po przełomowym zwycięstwie w Rolandzie Garrosie 2020 Świątek podkreśliła znaczenie zdrowia psychicznego. Po swoim zaangażowaniu w tę sprawę w 2022 roku przekazała nagrodę ostrawską polskiej organizacji non-profit zajmującej się zdrowiem psychicznym. Świątek nie jest jedyną osobą, dla której priorytetem jest zdrowie psychiczne. Na scenę wkroczył także Alcaraz, który podkreślił, jak ważne jest, aby po intensywnych zwycięstwach odpocząć od konkurencyjnego otoczenia.
Powiedział: „No cóż, jestem całkowicie pewien, że w końcu ludzie też po coś pracują. To szaleństwo móc grać w tego typu turniejach i móc je wygrywać. Nie chcę czuć się niewolnikiem tenisa i nie mieć czasu dla siebie. I te „Małe wypady na Ibizę. Myślę, że to fundamentalne i bardzo potrzebne, aby potem wystąpić i wrócić na kort z naładowanymi akumulatorami”. Słusznie, wypalenie zawodowe jest główną przyczyną artystycznego upadku. Niedawno Hiszpan wycofał się z zawodów Canada Masters w Montrealu, aby wraz z przyjaciółmi cieszyć się zdobytym tytułem Grass Major i srebrem olimpijskim.